Peyman Moaadi 1 470x486 عکسهای آتلیه ای جدید پیمان معادی + بیوگرافی کامل Peyman Moaadi 2 470x312 عکسهای آتلیه ای جدید پیمان معادی + بیوگرافی کامل Peyman Moaadi 3 470x470 عکسهای آتلیه ای جدید پیمان معادی + بیوگرافی کامل

پیمان معادی کارگردان، فیلمنامه‌نویس و بازیگری که به تازگی چهره‌اش را به سینما دوستان ثابت کرده است، سال ۱۳۴۹ در نیویورک متولد شد. او فرزند یک زوج ایرانی است که در نیویورک‌سیتی ایالت نیویورک آمریکا زندگی می‌کردند و هنگامی که او پنجساله شد به کشور ایران نقل مکان کردند. او علت بازگشت خانواده به ایران را پیشنهاد کاری پدرش عنوان می‌کند: پدر من تحصیلاتش در رشته حقوق را به پایان رساند و می‌خواست در ایران کار کند و پیشنهاد کار هم از ایران داشت برای همین تصمیم گرفتیم به ایران باز گردیم و چند سال بعد از بازگشت ما انقلاب اسلامی پیروز شد و ما در ایران ماندگار شدیم. پیمان معادی متاهل و دارای یک دختر است.

تحصیلات و آغاز فعالیت در سینما

پیمان معادی دارای لیسانس متالورژی از دانشگاه آزاد اسلامی کرج است. فعالیتش در حوزه سینما به عنوان فیلمنامه‌نویس با نگارش فیلمنامه «آواز قو» در سال ۱۳۷۹ آغاز شد. او با نوشتن فیلمنامه فیلم‌های «عطش»، «کافه ستاره» و «شام عروسی» به عنوان یکی از فیلمنامه‌نویسان ایرانی مطرح شد تا زمینه خود را برای دغدغه‌ی چندین چند ساله‌اش یعنی بازیگری فراهم نماید.

و اما فعالیتش با اصغر فرهادی

در سال ۱۳۸۷ پیمان معادی در فیلم‌ موفق اصغر فرهادی به‌نام «درباره الی» که حرفی برای گفتن داشت ایفای نقش کرد تا صدای خود را رساتر به گوش سینماگران و طرفدارانش برساند و با بازی موفقی که از خود به نمایش گذاشت استعداد خود را نیز در این حرفه جلوه داد و خوش درخشید و این معیاری شد تا دو سال بعد اصغر فرهادی نقش اول فیلم «جدایی نادر از سیمین» را برای او منظور کند. فیلمی که شاید در ابتدا به ذهن هیچ کس نمیرسید که جایزه اسکار را نصیب خود کند ولی پیمان معادی به گفته خودش بعد از خواندن فیلم‌نامه این امر را پیش بینی کرده بود.

پیمان معادی گفته است که بازیگری دغدغه چندین و چند ساله‌ اش بوده است و اغلب منتقدان و دوستدارانش قدرت بازیگری او در فیلم «جدایی نادر از سیمین» و «درباره الی» را نتیجه کارگردانی و بازیگردانی اصغر فرهادی می‌دانند. همچنین اصغر فرهادی درباره او خاطر نشان کرد که معادی علاوه بر بازی‌
های خوبش چهره تازه‌ای دارد و رفتار بازیگری وی برای مخاطبان قابل پیش بینی نیست و معادی یکی از بازیگرانی است که همیشه خواسته‌ام را در صحنه فیلم درک می کند. ولی پس از حضور موفق و بازی خوب در تئاتر «خشکسالی و دروغ» نظر اغلب کارشناسانی که بازی موفق او را در سایه حضور فرهادی می‌دانستند تغییر کرد و به او به چشم یک بازیگر توانمند نگاه کردند.

پس از حضور موفق در زمینه فیلم‌نامه‌نویسی و بازیگری، پیمان معادی رو به کارگردانی آورد و در سال ۱۳۹۰ اولین تجربه‌اش در زمینه کارگردانی به اسم «برف روی کاج ها» در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و نظر منتقدان و تماشاگران را به خود جلب کرد. همچنین در خبرها امده بود که در سال ۱۳۹۱ پیمان معادی برای بازی درقسمت اول سریال عدالت کیفری (Criminal Justice) با شبکه HBO همکاری خواهد داشت. این سریال در سال ۲۰۱۳ پخش خواهد شد.

جایزه:

برنده جایزه خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد از جشنواره برلین برای فیلم جدایی نادر از سیمین ۱۳۸۹

فیلمنامه نویسی

1 470x225 عکسهای آتلیه ای جدید پیمان معادی + بیوگرافی کامل

کارگردانی

2 470x73 عکسهای آتلیه ای جدید پیمان معادی + بیوگرافی کامل

بازیگــــــری

3 470x136 عکسهای آتلیه ای جدید پیمان معادی + بیوگرافی کامل

منبع: مجله سرگرمی دوروز