دکتر شيرين نيرومنش

متخصص زنان و زايمان

استاد دانشگاه علوم‌ پزشکي تهران

صرف‌نظر از نوع وسيله نقليه بسياري از خانم‌هاي باردار مسافر براي کاهش دفعات دفع ادرار در طول مسير، کم آب مي‌خورند که اين اقدام نادرست و همچنين ثابت و آويزان ماندن پا به مدت طولاني باعث ايجاد لخته در خون مي‌شود. براي پيشگيري از بروز اين مشکل خانم باردار بايد ضمن نوشيدن آب کافي و دفع ادرار مرتب، در طول مسير هريک ساعت از جايش بلند شود، راه برود و پاهايش را روي سطحي بلندتر قرار و ماساژ دهد.

دود

ممکن است به اتفاق خانواده و اقوام به جنگل يا دشت براي پيک‌نيک برويد و آنها بخواهند روي منقل يا چوب‌هاي خشک کباب درست کنند. ممکن است اين سوال در ذهن شما ايجاد شود که آيا استشمام دود حاصل از سوختن چوب براي سلامت من يا جنينم خطر دارد؟ در پاسخ بايد بگوييم برخي مطالعه‌ها نشان داده‌اند استشمام طولاني‌مدت و مداوم گاز مونوکسيدکربن دود براي جنين در حال رشد خطرناک است. اين خطر در مورد خانم‌هاي بارداري که شومينه هيزمي يا کرسي دارند هم وجود دارد. البته استشمام گاه‌به‌گاه اين دود در پيک‌نيک يا شومينه‌هاي ويلاهاي کوهستاني چندان خطرناک نخواهد بود.

سفر با هواپيما

خانم‌هاي باردار در سفرهاي هوايي به دليل افت فشار هوا در ارتفاعات نگران سلامت خود و جنينشان هستند. شرکت‌هاي هواپيمايي معتبر موظفند در ارتفاعات 5 هزار تا 8 هزار پا فشار داخل کابين را در محدوده استاندارد نگه دارند بنابراين اگر دچار بيماري خاصي نباشيد، در هواپيما با مشکلي روبرو نخواهيد بود اما بايد توجه کنيد که به هر حال فشار هواي داخل کابين از فشار هواي سطح دريا کمتر است بنابراين ضربان قلب و فشار خون براي تامين اکسيژن مورد نياز بدن بالا مي‌رود بنابراين اگر کم‌خوني شديد، اختلال سلول‌هاي داسي‌شکل، سابقه لخته شدن خون يا نارسايي جفت داريد، نبايد در دوران بارداري سفر هوايي داشته باشيد يا اگر مجبوريد با هواپيما سفر کنيد، بايد حتما از پزشک متخصص مکمل اکسيژن دريافت کنيد.

در مورد سفرهاي هوايي مساله‌اي ديگر هم بايد مورد توجه قرار بگيرد آن هم عبور از دستگاه‌هاي بازرسي در فرودگاه‌ است. در اغلب فرودگاه‌هاي دنيا، دستگاه‌هاي فلزيابي وجود دارند که با ايجاد ميدان مغناطيسي ضعيف، وجود سلاح‌هاي احتمالي را نشان مي‌دهند. بسياري از مردم تصور مي‌کنند اين دستگاه‌ها منتشرکننده اشعه ايکس هستند اما اين تفکر اشتباه است. در فرودگاه فقط دستگاه‌هاي تجسس چمدان‌ها و بسته‌ها اشعه ايکس منتشر مي‌کنند، بنابراين براي شما خطري ندارند.

رفتن به ارتفاعات

بهتر است از سفر به مناطق مرتفع صرف‌نظر کنيد زيرا در ارتفاعات فشار هوا کم است و اکسيژن کمتري به جنين مي‌رسد. شايد بپرسيد رفتن تا چه ارتفاعي براي خانم باردار خطرناک است؟ ارتفاع مناسب از سطح دريا براي هر کس به ظرفيت تنفسي و عادت‌هاي او بستگي دارد. برخي خانم‌ها در ارتفاع 9 هزار پا از سطح دريا احساس سرگيجه مي‌کنند در حالي‌که گروهي ديگر در ارتفاع 12 هزار پايي هم هنوز وضعيتي عادي دارند بنابراين اگر در تعطيلات نوروز با خودرو به مناطق مرتفع رفتيد چه با تله‌کابين، چه گذر از جاده‌‌هاي کوهستاني و مرتفع و... احساس بدي داشتيد، حتما هرچه سريع‌تر خود را به مناطق پست‌تر برسانيد و اگر بهتر نشديد، حتما به بيمارستان برويد.

بيماري حرکت

برخي افراد هنگامي که در خودرو، هواپيما، کشتي يا اتومبيل‌هاي بازي مي‌نشينند، حالت تهوع و سرگيجه مي‌گيرند. اگر شما هم اين مشکل را داريد، مي‌توانيد ضمن مشورت با متخصص زنان، از قرص‌هاي بيماري حرکت استفاده کنيد بدون اينکه جنينتان را به خطر بيندازيد.

محلول دفع حشرات

مناطق حاره‌اي، مرطوب و سرسبز محل مناسبي براي زاد و ولد حشرات هستند و مسافران مجبورند براي دفع حشرات، از محلول‌هاي خاصي استفاده کنند. استفاده از اين محصولات در دوران بارداري ممنوع نيست اما قبل از استفاده از آنها بايد مواد تشکيل‌دهنده‌شان را بررسي کنيد و مطمئن شويد کمترين غلظت DEET را دارد. در ضمن بهتر است محلول دافع حشرات را به‌جاي پوست، به لباس خود بزنيد.حتي مي‌توانيد به جاي DEET محصولات حاوي روغن سنبل هندي استفاده کنيد.

تفريح‌هاي مهيج

هنگام سفر به اماکن توريستي، ممکن است بخواهيد از تورهاي تفريحي هم استفاده کنيد؛ تفريح‌هايي چون جيپ‌سواري، سورتمه‌ يا پارک‌آبي. به گفته دکتر شيرين نيرومنش، استاد دانشگاه علوم‌پزشکي تهران، اين‌گونه تفريح‌هاي مهيج ضمن اينکه خطر صدمه‌هاي فيزيکي به مادر و جنين را بالا مي‌برند، با القاي استرس به مادر باعث زايمان زودرس مي‌شوند.

سلامت - پرشین وی